kiri.karule@gmail.com | +372 5330 2922

Pulmad

Seda lehte täiendan ma alates 2017 aastast pärast hooaja lõppu uute tekkinud mõtete ja tähelepanekutega. Ehk kui Sa oled siia juba varem sattunud, siis võid vabalt allapoole kerida, kus on uuemad jutud 🙂

Pulmad on minu jaoks alati väga tähtsad olnud. Siiralt. Sellel lihtsal põhjusel, et tegemist ei ole sünnipäevaga, mida saab ebaõnnestumise korral järgmisel aastal paremini teha. Seega olen pruutpaaridega kohtudes väga aus ning kõiki pulmi vastu ei võta, mida mulle pakutakse. Sest pulma puhul ei saa raha pärast punnitada. Kui noorpaari ja minu vahel kontakti ei teki, siis soovitan neile kedagi teist. Võib kõlada ülbitsemisena, kuid ei ole seda. Ausõna 🙂

Hakkasingi pulmi juhtima tegelikult seetõttu, et mulle ei meeldinud need pulmad, kus ise külalisena käisin ja see oli tavaliselt kas pulmaisas või organiseerimises kinni. Täpsustan.

Paljud noorpaarid teevad selle vea, et lasevad ennast pulmade planeerimisel liiga palju teistel (peamiselt vanematel ja pulmaisal) mõjutada.

Alustades sellest, et tehakse ainult traditsioonilisi tegevusi. Mis selles siis halba on? See teeb kõik pulmad ühesuguseks ja kui mõne külalise käest hiljem küsitakse, et kuidas pulmad olid, siis vastus on “Nagu ikka”. No pagan… Pulmad ei saa olla “nagu ikka”. Pulmad peavad olema erilised.

Teine koht, kus ei tohi ennast mõjutada lasta, on see, et kellele pulmakutsed saata. Siin dikteerivad vahel pruutpaari vanemad. Kui seda minu juttu loeb mõni mees või naine, kelle laps hakkab lähiaastatel tõenäoliselt abielluma, siis ma panen teile südamele, et palun ärge sekkuge sellesse protsessi. Las nad valivad oma külalised ise. Uskuge mind, et nii tuleb parem pidu ja lapsed austavad teid ja teie otsuseid tulevikus palju rohkem. Sest pulma ei pea tulema näiteks kõik ämmade ja äiade õed ja vennad vaatamata sellele, et pruutpaar on neid näinud elu jooksul kaks korda (onu Einari matustel ja siis, kui nad laulupeo ajal meie juures ööbisid). Ja kui te näiteks kutsute onu, siis ei tähenda see seda, et tuleb kutsuda ka kõik onupojad oma peredega. Ning samuti ei pea kedagi kutsuma ainult seetõttu, et te ise nende pulmas käisite. Ei pea. Vanematel on alati see mure, et äkki need sugulased solvuvad, keda ei kutsuta. Enamasti on see hirm täiesti põhjendamata, sest ega kaugemad inimesed väga pulma tulla ei tahagi. Kõige hullem asja juures on see, et vahel survestatakse ka teiselt poolt ja tekib olukord, kus pruutpaari vanemate survel kutsutakse pulma ka onutütre pere, kellega tegelikult läbikäimist ja ühiseid huvisid ei ole ning kuigi kutsutud tunnevad täpselt sedasama ja tahaksid kutsest ära öelda, siis omakorda nende vanemad ei luba seda teha kartuses, et äkki pruutpaari vanemad (just vanemad, mitte pruutpaar ise) solvuvad. Tulemus on see, et pulmas on mõned mitte eriti rõõmsad inimesed, kes suhtlevad peamiselt omavahel ja keda keegi pärast ei mäleta.

Üks traditsioonidest on selline, millest peab kindlasti rääkima. See on PRUUDIRÖÖV. Olgem ausad – ma olen käinud (külalisena ja pulmaisana) umbes kolmesajas pulmas ja pruudiröövi on tehtud umbes neljakümnes. Ja statistika on kurb – ainult kahes pulmas on pruudirööv olnud talutav, kõigis teistes paraku nõme. Selgitan.

Algselt oli pruudiröövi idee selles, et pruut viidi (tema enda kaasabil) näiteks selle ukse taha, mis peosaalist välja viis. Ning kui lahke sõber oli peigmehe temast mööda õue otsima juhatanud, siis toodi pruut kiirelt peosaali tagasi ning vaba naisterahva eest hakati pakkuma erinevaid asju, loomi ja raha. Kui peigmees viis minutit hiljem saali tagasi juhatati, siis oli pruudil tekkinud hind ning peigmees pidi ta millegi paremaga välja lunastama. Lauluga näiteks või mõne lubadusega või teenega pruudiröövlitele või millega iganes, mis sobis.

Lihtne, eks? Tänapäeval arvavad osad mehed (sest pruuti röövivad tavaliselt mehed), et asja idee on viia pruut niimoodi peitu, et peigmees teda üles ei leia. Mis sellise mõtte puhul valesti on?

Esiteks see, et kui peosaalis ei ole ei pruuti ega peigmeest ning pruudiröövlitega pole kontakti, siis pidu seisab. Sest pulm on pidu seni, kuni pulmas on pruut ja peigmees.

Lisaks olen ma näinud, kuidas turske pruudiröövel pruudi õlale haarab ja viiskümmend meetrit eemal jooksu pealt komistab ning pruut käib kuklaga vastu maad ning 100+ pruudiröövel kukub talle otsa. Tulemus on, et alles poolteist tundi hiljem tuleb pruut valuvaigistite toel peole tagasi. Loomulikult pole tal enam seljas valge kleit.

Ning kõige lollimad pruudiröövlid kasutavad röövimiseks autot. Siin laske oma fantaasial lennata, et mis võib juhtuda. Ning teadke, et kõik see (mis te suudate välja mõelda) on kunagi ka juhtunud. Ning mitmeid kordi.

Seega soovitus – mehed, ärge röövige pruuti. Sest see ei anna pulmale mitte midagi juurde, kuid võib väga suure tõenäosusega pidu rikkuda küll. Kui aga mitte kuidagi ei suuda ennast tagasi hoida, siis rääkige rööv pulmaisaga läbi, et te vastastikku teaksite, mis toimuma hakkab.

Eelarvest. Kunagi aastatuhande vahetusel liikus ringi jutt “rusikareeglist”, et kui tahad ööbimist kõigile külalistele, peosaali, bändi, pulmaisa ning süüa-juua, siis ühe külalise kohta arvesta 1000 krooniga (64 eurot). Juba siis oli see väga kaheldav, rääkimata praegusest ajast. Arvan, et 64 euroga inimese kohta saab hakkama ainult siis, kui pulmas on vähemalt 250 külalist. Kui siiski. Mida väiksem rahvaarv, seda rohkem üks inimene maksab.
Aga üks hoiatus on küll – kui tahate igalt poolt kokku hoida ja valite oma pulma meeskonna ainult honorari suuruse järgi, siis võite pärast pulmapidu tõenäoliselt tõdeda, et saite hästi hea hinnaga täiesti keskpärase peo. Mida keegi külalistest paar kuud hiljem ei mäleta.

Tehnikast. Kõik tehnikaga seonduv võib ühel hetkel muutuda äärmiselt oluliseks. Kõige tähtsam on teha aegsasti kokkulepped, et mis saab siis, kui ansambel lõpetab ja oma kola kokku pakib. Tasub olla väga umbusklik koha poolt pakutava võimenduse suhtes, sest tihti (näiteks söögikohtades) on kõlarid mõeldud ainult taustamuusika mängimiseks ning rohkem vurtsu neist välja ei tulegi. Aga kell 1 öösel, kui bänd lõpetab, võib vaja minna palju enamat, sest mõni rahvas on ennast alles käima jooksnud.

Samamoodi on vaja üle kontrollida, kui tehnika toob sõber, kellel on näiteks väga korralikud ja hästi hoitud nõukaaegsed kõllid. Ühes pulmas olidki. Aga juhtmed olid samuti nõukaaegsed ja heli enam edasi ei kandnud. Nii see pulm kell 1:00 vaikuses lõppeski rahva magamaminekuga.

Midagi üle mõistuse ei ole tarvis – kaks aktiivkõlarit, väikese puldi, raadiomikrofoni ja vajalikud juhtmed saab laenutusest kätte umbes 150 euroga. Umbes.

Ja ka taustamuusikal on väga suur roll. Selle koha pealt annab tihti ansambliga kokku leppida, kuid tehke seda aegsasti. Mõne ansambli taustamuusika valik ei pruugi teile üldse sobida lihtsalt.

Lastest pulmas. Mis seal salata – parimad peod on olnud ilma lasteta. Täpsustan.
Ma ei räägi noorpaari endi lastest. Imelik oleks, kui nemad pulmast osa ei võtaks.
Ja ma ei räägi rinnalastest. Nemad on loomulikult koos emaga peol.
Ning ma ei räägi lastest 14+, sest nemad nagunii kas ei huvitu millestki, mis toimub, või osalevad kõiges täiskasvanutega võrdsetel alustel.
Aga kui näiteks pulmas on 70 täiskasvanut ja 15 last, siis kui kusagilt kostab nuttu, on rahva hulgas 30 inimest, kes lülitavad välja muu toimuva ja tahavad teada ainult seda, et kas minu lapsele tehti või minu laps tegi. Ja see, mis samal ajal toimub, ei ole tänu poolte inimeste ainult füüsilisele kohalolekule enam nii tore ja mõjuv, kui võiks. Ja neid hetki tuleb õhtu jooksul palju.

Soovitus pruutpaaridele – ärge kartke külalistele öelda, et soovite nad kutsuda ilma lasteta. Tavaliselt ei ole probleemi leida lastele hoidja. Ja olgem ausad – kui tuled peole ilma lasteta, siis oled ikka oluliselt vabam ja pigem naudid seda päeva palju rohkem. Räägin siinkohal ise kahe lapse isana eksole 🙂

Söögist ja joogist. Üks hullemaid asju pulmas on see, kui külalised jäävad näljaseks. Siis võivad tegevused/bändid/pulmaisa olla maailma parimad, kuid kedagi ei huvita. Sest kõht on kuradi tühi ja see ajab pehmelt öeldes räigelt närvi.

Kusjuures pruutpaar peab mõtlema ka sellele, et kui näiteks tseremoonia hakkab juba kell 13:00 ja lauda istutakse alles 19:00, siis tuleb rahvale pakkuda ka lõunasööki. Ning ma ei räägi maasikatest šokolaadiga, vaid korralikust soolasest söögist. See ei pea olema midagi hullult pidulikku, kuid peab täitma kõhtu (aitavad ka pirukad, supp, võileivad jne.). Süüa võib ka vahepausil tseremooniapaigast peopaika või siis kohe, kui peopaika jõutakse. Aga sööma peab.

Ja pruutpaar ei tohi ka iseennast ära unustada – pulmapäev hakkab varakult ja igasuguseid ootamatusi tuleb ette. Vahel on ainus koht, kust aega tagasi saab võita lõunasöök. Seega varuge oma selle päeva sõiduvahendisse süüa ja juua.

Ning alkoholi valikuid tehes olge loomingulisemad. Šampus tervitusjoogina näiteks kõlab väga igavalt. Eriti meeste jaoks. Mehed lihtsalt on selle koha pealt viisakad, et joovad ära (või annavad kaasale) ja ei kobise. Aga kui neile peopaika saabudes näiteks pudel/klaas õlut pakkuda, siis on nende jaoks tegemist juba väga hea algusega 🙂 See ei tähenda, et šampust ei võiks olla, kuid valikuid peaks rohkem olema. Lihtne asi, kuid töötab väga hästi.

Külalistele. Kõige ägedamad tegevused pulmas on tihti sõprade/sugulaste poolt tehtud üllatused. Kui soov pruutpaari üllatada on olemas, kuid suurepärast ideed ei ole, siis võtke pulmaisaga ühendust, ta oskab teid tõenäoliselt aidata. Ja kui ka idee ja teostus on olemas, siis andke ikkagi pulmaisale teada, et ta oskaks sellega arvestada ja leida üllatusele ajakavas parim koht.

Ja suur palve külalistele – olge sellel teie sõprade/sugulaste jaoks elu ühel tähtsaimal päeval võimalikult toetavad. Sest enamus sellel päeval toimuvast on just pruutpaari poolt välja valitud ja nende ettekujutuses on see päev just selline. Kõige kurvem on, kui pruutpaari soove ignoreeritakse või neile vastu töötatakse.

Olge valmis selleks, et:
Kõigile pruutpaaridele näiteks ei meeldi lilli saada.
Või kõikide külalistega koos pilti teha.
Või see, kui olete neile organiseerinud teesulu.
Või nad paluvad teil pulma tulles mitte kõrgeid kontsi kanda.
Või nad ei soovi avatantsu tantsida.
Või et nad ei taha istuda lauas koos emade-isadega, vaid hoopis oma sõpradega.
Jne.
Olge igal juhul toetavad 🙂

Pruutpaarile. Teid tahetakse sellel päeval näha koos. Ja kogu aeg. Ärge ära kaduge ja kõik on juba parimas korras. Ükski tegevus pulmas ei tohiks juhtuda ilma teie kohalolekuta ja seega, et kõik plaanitav ka toimuks, tuleb teil lihtsalt kohal olla. Ei midagi enamat. Ja kõik ongi juba väga hästi 🙂

MÕTTEID 2017 AASTA PULMADEST

Tere.
Sain veidi mõelda eelmisel aastal toimunud pulmadele. Õnneks ei ole nii, et olen juba kõike näinud ja miski ei üllatunud. Üllatas küll.

Üldisemalt rääkides meeldib mulle see, et alkoholi osakaal pulmades on tublisti langenud. Ei ole enam seda suhtumist, et “joome kingiraha nulli!”. Õnneks. Sest pulmad lähevad aina enam selliseks, et on, mida mäletada. Ja siis on ju imeline, kui on ka rohkem mäletajaid.

Mulle meeldib, et paljud abiellujad on aru saanud, et kiriklik laulatus ei pea toimuma kirikus. Õpetaja võib seda teha kohas, mis teile ilusam ja tähenduslikum tundub.

Mind üllatas see, et ühes pulmas vaatamata hoiatustele sai ikkagi kell 21:30 söök otsa. Pidu lõppes tänu sellele kell 00:15, sest kes viitsib tühja kõhuga Eesti ühe parima DJ lugude järgi tantsida? Mina ka ei viitsiks. Täpsustuseks – bänd lõpetas 23:40 ja DJ alustas pärast seda.

Keegi küsis, et miks mõned juba kokku lepitud pulmad ära jäävad? Mul on aastate jooksul olnud erinevaid põhjuseid:

1. Pruutpaar läheb lahku. Vast kõige levinum põhjus. Vahel on pulma planeerimine esimene tõsisem arvamuste ühtlustamine pruutpaari elus ja osad ei saa sellega hakkama. Osadele peigmeestele hakkab pulmadega kaasnev survestamine (nii pruudi kui ka lähisugulaste ja sõprade poolt) ühel hetkel nii vastu, et nad saadavad kõik kuradile ja kolivad ära. Kasvõi autosse, pea-asi, et ära.
2. Kuupäev muutub. Vahel on selle põhjuseks olnud mõne tähtsa külalise (isa, vanaema, õe jne) tõttu aja muutmine, et kõik tähtsad kohal oleksid. Vahel on tööandja jobu ja ei anna pruudile või peigmehele puhkust pulmade pidamiseks. Vahel satub keegi lähedane haiglasse. Vahel saab pruutpaar ise samaks kuupäevaks kutse oma sõprade pulma, kuhu on kutsutud suur osa ka nende endi pulmakülalistest.
3. Pruutpaar kolib välismaale. Keegi meist ei ole suurepäraste pakkumiste eest kaitstud 🙂
2017 lisandus kolm uut põhjust.
1. Pulm ei toimunud, sest pruut sattus haiglasse ja ta pidi aja maha võtma. Loodan siiralt, et see on õnneliku lõpuga lugu.
2. Pulm ei toimunud, sest peigmees sattus eeluurimise alla. No kes meist päris puhas oleks 🙂
3. Pulm toimub, kuid ma ei ole enam pulmaisa. Nii juhtus esimest korda. Olime juba kaks korda kohtunud ja ettemaks paari poolt tehtud, kuid siis ei saanud me pruudiga kava arutades ühtäkki enam üksmeelele. Ma mingites asjades ei ole valmis kompromissideks ja seda siis, kui näen ohtu pulmale tervikuna ja seekord nägin üsna teravalt. Ja kui me juba 8 kuud enne pulma omavahel hakkama ei saa ning ta ei räägi minuga oma otsuste põhjustest isegi siis, kui mitu korda küsin, siis pole meil lootustki, et pulmapäev möödub äkki ootamatult harmooniliselt. Ja sellises situatsioonis saab võrrandist välja astuda ainult üks inimene. Pulmaisa.
Maksin kogu ettemaksu tagasi ja tundsin päris suurt kergendust, sest see pinge keris mitu-mitu nädalat.
Sest mul ei ole ükskõik, kurat küll.

Avastasin ennast ka mõttelt, et pulmakohti valides tuleb eelkõige lähtuda sellest, kes ise oled.
Ehk kui sa oled talupoeg, siis ära roni mõisa pidutsema, sest sina ja su külalised ei tunne ennast seal hästi.
Ja kui sa oled pedant või snoob, siis pole mõtet ennast petta ja hipsterite pessa trügida. See mõjub koomiliselt.

LILLEDEST

Kui pruutpaar pole mingeid vihjeid seoses lilledega andnud, siis üks asi on küll, mida teha ei tohiks:
ÄRGE VIIGE PRUUDILE LILLEKIMPU!
Sest esiteks vajab iga kimp tervet vaasi. Ehk kimpude kinkimine tekitab vaaside puuduse.
Teiseks see, et pulmas võiks olla üks ja võimsalt kõige ilusam kimp – pruudi oma.
Ja kolmandaks on paljud lillepoodides olevad valmiskimbud lihtsalt koledad. Eriti need kaunistustega, laiad ja kile sees.

Tooge 2018 aastal lõikelilli 🙂 Ja ka ainult 1 või 3 õit võib olla väga-väga ilus.

 

MÕTTEID 2018 AASTA PULMADEST

Tere jälle, toredad.
2018 oli hea pulma-aasta. Kusjuures mitte ainult kvantiteedilt.
Naersin mõned korrad täiesti kontrollimatult ja kaua.
Imetlesin suurte silmadega, kui andekad võivad pruutpaarid või nende sõbrad olla.
Pidin paar korda vaikselt eemalduma, et silmad ära kuivatada.
Ja kuigi ma reeglina ei jää peole kauemaks, kui kohustused nõuavad, oli minus päris mitu korda soov jääda.

Mõtteid tekkis ka. Panen kirja.

Purjus noored ilusad naised.
See ei juhtunud esimest korda, et pulma kõige labasemalt täis külaline oli üks pruudi parimatest sõbrannadest. Väga ilus, väga kihvti kleidiga. Väga armsa naeratusega. Sulnis. Naiselik. Väga ägeda ja stiilse kutiga koos.
Ja siis äkki küürus, vaaruv, krooksuv, vanaisa kõne ajal üle saali “sosistav”, kontsadel võbisev  ja laialivalguv tomp. Ehk kuigi see ei olnud muinasjutus nii, oli Tuhkatriinust juba enne südaööd mingi nipiga saanud lagunev kõrvits.
Mul ei ole kunagi seda võimalust, kuid tahaksin neilt järgmisel päeval küsida, et mis nad juues mõtlesid?
Ja kas neil oli järgmisel päeval piinlik sõbranna, tema mehe ja oma kuti ees, sest kuti jaoks lõppes pidu ka ju tema tõttu kell 22:43, sest keegi pidi ju öösel tema juukseid hoidma?
Olge olemas, see on parim, mida sellel päeval teha saate.

Ära tule varem, kui kutsutud.
Tänapäeval ei tohiks olla kellelgi probleeme tulla täpselt. Kui ette on öeldud, et uksed on avatud ja majutuda saab alates 15:00-st, siis ära tule 14:20, sest see on äärmiselt lugupidamatu nii pruutpaari kui ka personali suhtes. Kui on palutud tulla alates 15:00-st, siis tähendab see seda, et catering katab kell 14:20 alles laudu, bänd teeb heliproovi, pruutpaar pildistab sealsamas ilupilte ja keegi meeskonnast ei ole veel pidulikke riideid selga pannud, sest muidu oleks need pärast määrdunud või/ja läbimärjad. Ja pruutpaar ei soovi reeglina, et neid enne tseremooniat nähakse. Eriti pruut.
Ja enne, kui sind ei kutsuta, ära mine ise peosaali uudistama. Sest sa segad ja ei aita kuidagi.

Ja ära hiline, kui oled lähimast sugulaste ringist.
Okei, mõni tseremoonia on alanud ilma peigmehe õde ära ootamata, kuid ma näen ja tean, et pruutpaar on olnud sellest ilmselgelt häiritud.

Aga ma ei oska kuidagi leida õigustust pruudi isale ja emale, kui nad hiljaks jäävad.
Päriselt.

Meeldis
Et pruutpaarid ei võta end enam liiga tõsiselt.
Et oli pulmi, kus oli aega ka lihtsalt olla. Kõigil. Ja oli tohutult mõnus.
Et järjest tekib juurde tegijaid, kes utsitavad tagant ja ei lase mugavasse tsooni kaduda.
Et järjest rohkem on tegijaid, keda saab usaldada.
Lihtsad ja ääretult maitsekad pruutkleidid.
Et järjest rohkem on mehi, kes julgevad ilusasti öelda. Naised on seda alati julgenud.

 

MÕTTEID 2019 AASTA PULMADEST

Tere. Jälle aasta möödas 🙂 Panen tekkinud mõtted kirja. Kuna soovid on erinevad ja kõigile samad asjad ja tegevused ei sobi, siis räägin seekord pigem asjadest, mida hea pulma huvides välistada ja mitte sellest, mida igas pulmas kindlasti teha võiks või tegema peaks 🙂

Kakskeelsed pulmad

Midagi ei ole teha – kui kogu jutt pulmas kahte keelde tõlkida, siis hakkab pidu venima. Ka kõige ägedamate tegevuste ja kõige toredamate külalistega pulmas.
Üsna arusaamatuks jääb kahe keele valimine nendel hetkedel, kui 100 pulmakülalise hulgas on ainult 6 või 9 sellist, kes põhikeelest aru ei saa. Isegi, kui nende hulgas on näiteks pruudi isa ja ema. Sellisel juhul tuleb leida nende lauda/lauaosasse personaalne tõlk, kes asjad ära seletab.
Kui ikka 91% külalistest on inglisekeelsed, siis peab pulm toimuma inglise keeles. Seal ei ole mingit küsimust. Mina laiendaksin selle ka 75% peale. Aga kui juba kolmandik on põhikeelt mittemõistvaid, siis soovitaksin võtta 2 pulmaisa – näiteks eesti/vene pulma puhul siis üks eestlane, kes oskab ka keskmiselt hästi vene keelt, ning üks venelane, kes oskab ka keskmiselt hästi eesti keelt. Siis saavad nad teineteist toetades ja üksteisele puid alla pannes sellest päris lõbusa ja sisuka õhtu teha.
Hea uudis on see, et välismaalased (mõne erandiga) ei eelda, et neile kõik ära tõlgitakse. Ja oma kogemuse põhjal võin öelda, et ka siis, kui keelest saad aru alla 5%, võib see olla väga põnev pidu. Ja mina ka ei tundnud võõrkeelsel peol kordagi, et mulle peaks kõik inglise keelde tõlkima.
Ei pea ka kartma, et näiteks see tore vanapaar, kelle juures sa kunagi Rootsis olles suve veetsid, hullult solvuvad, kui neile kõike ei tõlgita. Aga kui solvuvad, siis nad ei ole lihtsalt eriti toredad inimesed. Ja mittetoredate pärast ei pea ju muretsema 🙂

Kuupäev

Ma tean, et meestel on kergem meeles pidada sümboolseid numbrikombinatsioone. Ja nii tundub mõte valida kuupäevaks 20.08.2008; 10.10.2010; 20.12.2012; 20.02.2020 või isegi 20.08.2028 väga ahvatlev. Aga nii mõtleb ju veel 54 paari ja seega oled ühel hetkel fakti ees, et sa ei saa ei seda kohta, bändi ega pulmaisa, keda sooviksid. Ja kui lepid vähemaga, siis on väga suur tõenäosus, et seda pulma ei mäleta hiljem mitte keegi külalistest.
Ja seda kuupäeva ei mäleta nad nagunii. Ehk – milleks siis selles “maagilises” kombinatsioonis kinni olla?

Teistmoodi pulmad

Teistmoodi pulmade puhul algab kõik ikkagi tahtest teha veidike teisiti, kui varasemad paarid on teinud. Ja siin saab pruutpaar ise kõige rohkem ära teha.
Ei pea “hullu panema”. Võib, kuid tegelikult ei pea. Tihti piisab sellest, et olemasolevat traditsiooni või tegevust veidikene muuta. Osavõtjaid saab muuta ja rõhuasetust. Rekvisiite saab muuta. Aega saab muuta. Kohta saab muuta.
Laske fantaasial lennata ja ärge visake alguses veidi hulluna tundunud ideid kohe kõrvale. Sellest võib hiljem saada pulma üks meeldejäävamaid hetki.
Ja rääkige oma “hullud” mõtted pulmaisale edasi. Ta saab neid realiseerida või siis selgitada, miks see ei pruugi lahe olla.
Arvestage, et pulmaisa ei ole võlur – te peate teda aitama, et pulm oleks teie nägu ja eriline.
Vahel piisab väikeseks muutuseks näiteks sellest, kui vaatad ära viis eelmise hooaja pulmavideot. Kui ikkagi kolm neist lõppevad kaadriga, kus noorpaar kõnnib läbi sõprade spaleeri ja kõik hoiavad rõõmsate nägudega käes säraküünlaid, siis ei tasu ju teie pulmas samamoodi teha. Sest see on veidi “2018” 🙂 Utreerin, kuid tegelikult ka saab ju kõige rohkem kasutatud asjad ära jätta ja juba ongi pulm erilisem.

Päris ja petmine

Sattusin rääkima paari bändimehe ja ühe baarmeniga, kes tõid välja ühe ja sama huvitava tendentsi – nad kõik olid sattunud pulma(desse), kus ühel või teisel põhjusel ei olnud tore ja pidu ei läinudki lõpuni välja käima. Kõik oli kuidagi punnitatud ja keegi eriti kaasa ei löönud ja millegi ägedaga ei üllatanud. Noorpaar ei olnud eriti koos ning tundus, et neid väga ei huvita, mis teine teeb. Paljud külalised jäid seetõttu kiiresti purju ning kella üheks olid kõik normaalsemad voodis ja peosaalis lihtsalt kamp purjus mehi, keda huvitas ainult see, et miks, kurat, teised neid ei austa.
Ja siis, kuu aega hiljem, pani noorpaar oma FB lehele üles selle pulma fotod. Ning need olid nagu kellegi teise pulmast. Sealjuures  väga ägedate ja õnnelike külalistega pulmast, kus oli maailma kõige kihvtim noorpaar.  Piltide järgi käis kogu aeg möll ja tants kestis hommikuni. Jäi mulje, et hullult sai nalja ja keegi ei olnud purjus.
Ma julgeksin küll soovitada, et keskenduge pigem sisule ja ärge mõelge sellele, et kuidas see pärast piltidel tundub või videost välja paistab. Sest selline ilustamine on naeruväärne. Kõik teie külalised teavad ju nagunii, milline see pidu oli. Ja tõenäoliselt räägivad teistele ka, keda peol ei olnud 🙂

Kujundusest

Siin on ainult üks soovitus – kui võtate profid appi, siis usaldage neid. Sest te võite enda arvates olla väga hea sisekujundaja, kuid tegelikult on tegemist veidi suurema ruumiga, kui teie elutuba. Peas näevad paljud asjad teistsugused välja, kui näiteks suuremas ruumis laes rippudes.
Sellel aastal astusin korra enne pulma algust sisse peosaali, kus olin ka varem käinud ja kujundus tundus ootamatult hektiline ja veidi kohatu. Aga ma ei süvenenud väga, sest peas keerlesid sisulisemad mõtted.
Aga vastused sain siis, kui teistkordselt peosaali minnes väljus sealt üks minu arvates Eesti parimatest dekoreerijatest ja peale lühikest vestlust palus mul mitte öelda, et nemad selle kujunduse tegid, kui keegi peaks küsima. Sest pruut oli lisanud sinna portsu enda loodud kaunistusi, millel ei olnud (päriselt ka) mitte midagi muud viga kui see, et need pruudi tehtud kaunistused absoluutselt ei sobinud ülejäänud peosaali kujundusega.

Lõpuks

Tänud. 2019 aastal oli kuuldavasti palju meeldejäävaid pulmi. Ja ka mina sain mõndades suurepärastes pulmades kohal olla 🙂

 

2020 – TEISTMOODI AASTA

Tere. Ega suurt erinevust tegelikult ei olnudki, kui 3 ja pool kuud kestnud puhkus välja arvata. Aga kuna teistmoodi aastale järgneb veel üks teistmoodi aasta, siis mõni mõte ja soovitus siiski on 🙂

Päris paljud abieluettepanekud tehakse teatavasti jõulude ja aastavahetuse paiku. Ehk siis umbes kuu aja pärast. Ja ma saan väga hästi aru, et selles elevuses (sest mõni pruut on seda oodanud ju 17 aasta ja 4 lapse jagu) tekib soov pulmad kohe alanud aastal ära pidada. Ja soovitavalt juulis või augustis. Ning muidugi nädalavahetusel. Ei ole ju jälle tükk aega pidutseda saanud kah.

Ja siis muidugi hakkab (jälle) see jama pihta, et otsid elevusega kontakte, kuid teenusepakkujatelt (koht, pulmaisa, bänd jne.) tuleb täpselt nii palju „Ei“ vastuseid, et elevus asendub masendusega. Ideaalset kooslust ei ole lihtsalt võimalik enam kokku saada.

Sest lisaks sellele, et olete niigi veidi hiljaks jäänud, lükkas umbes iga viies paar oma 2020 aasta kevad/suvise pulma 2021 aastasse ehk kevadised ja suvised kuupäevad 2021 on tavapärasest veel rohkem kinni.

2021 aasta pulmade puhul tuleb olla kuupäeva osas eriti paindlik. Esimene laine näitas ära, et võitsid need pruutpaarid, kes lükkasid oma pulmad (mis pidid algselt olema vahemikus märtsi algusest kuni Jaanipäevani) juuli ja augusti suvalistele nädalapäevadele ja septembrisse. Nad said oma unelmate koha koos sobivaima meeskonnaga. Ja külalistest tuli enamikes pulmades kohale 100% kutsututest, mõnel puhul jäid tulemata üksikud välismaalased või teisel pool piiri elavad eestlased.

2021 on see aasta, kus maagilise või väga tähendusliku kuupäeva tagaajamine on eriti naeruväärne. Sest siis on eriti valus laks, kui viirus kõik ära rikub.

Minu soovitus – võtke vähemalt mõttes kohe alguses töösse ka plaan B. Leppige näiliselt vähemaga, kuid saage pärast toimunud pulma näol kordades rohkem.

Teisipäev või kolmapäev võib olla parim valik algavaks aastaks.

Ja ärge kartke üllatada oma külalisi sellega, et toote pulma 45-päevase etteteatamisega kas varasemaks või lükkate veidi edasi. Sest me kõik harjume uue olukorraga ja muutused ei üllata enam kedagi, vaid panevad pigem julge otsuse teinud paari suunas tunnustavalt noogutama 😊

Ärge andke oma pulma kergelt käest ära.

Alustades sellest, et ei ole ole ainult kaks võimalust (pulm toimub laupäeval, 31.juulil 2021 või pulma ei toimu). Seal on nii palju vahepealseid variante ka. Näiteks üks minu paaridest tegi varakult otsuse oma 2020 augusti alguse pulm ära jätta ning teha selle asemel ainult tseremoonia väikeses pereringis. Ja nagu nad ise ütlesid, siis kahetsesid nad seda otsust juba juuli lõpus, kuid siis tundus juba hilja kõike taas endiseks muutma hakata.

Takkajärgi pöial püsti nendele 2020 aasta paaridele, kes julgelt näiteks esmaspäeva valisid. Keegi neist ei kahetsenud oma valikut. Mitte keegi. Ning need olid ägedad pulmad. Neis oli mingi teine ja väga suurepärane energia.