kiri.karule@gmail.com | +372 5330 2922

Tipid alustajatele

< Tagasi

+Reisile minnes ärge kirjutage Facebook`i, et olete kolm nädalat koos perega Tais. Vargad loevad ka ja tulevad külla. Kirjutage siis, kui tagasi olete. Kogemus õnneks mitte isiklik, vaid läbi tuttava matkaselli perekonna.

+Kui oled sunnitud ööbima mõnes lennujaamas, siis magamiskoha leiad pigem saabuvate lendude alalt, sest seal püsib rahvas oluliselt vähem aega, kui lahkuvate lendude alal.

+Väljenditest: parimad mägironijad ja alpinistid ei kasuta mägedest rääkides kunagi sõna “vallutama”. Sest austus mägede ja nende jõu vastu on selleks liiga suur. Tippu minnakse tegema või siis tõustakse tippu või siis käiakse tipus. Võimalusi on veel. Põhiliselt toovad selle mõiste sisse ajakirjanikud, kes otsivad teksti mitmekesisuse huvides sünonüüme. Mulle see ei meeldi.

+Tipu puhul õnnitletakse tegelikult alles laagrisse tagasi jõudes. Sest eesmärk ei ole mitte ainult tippu jõuda, vaid ka alla tagasi. Kõik ei saa teise poolega hakkama. Kahjuks.

+Autoga mägede poole minnes tehke või ostke kindlasti kaasa kergesti tarbitavaid toite (kartulisalat, pirukad, puuviljad, jogurtid jne) ja ka lihtsalt vett ning muid jooke. Sellega võidate alguses väga palju aega söögipauside ja poodide ning söögikohtade otsimise pealt ja seega läbite esimesed 2000 km oluliselt valutumalt. Ning juba sihtkohas olles on rohkem aega kohalikku toitu ja jooki nautida.

+Mägedesse minnes lõigake varbaküüned võimalikult lühikeseks. Siis jäävad need alles. Laskumistel saavad varvaste otsad väga suurt survet ja pikemad küüned tulevad veidi aja pärast pealt maha.

+Hoidke alati enda juures ka sularaha, sest seda võib vaja minna kõige ootamatumates olukordades. 

+Kõrgele ilma konkreetse grupijuhita minnes leppige eelnevalt kokku üks isik, kes kriisiolukorras vajadusel ja arvamuste totaalsel lahknemisel otsustab, et mida tehakse. Ning see (tema sõna) peab kriisi puhul ka kehtima.

+Isegi siis, kui ma lähen ühepäevasele tipule, mis on märgistatud ja paljukäidav, on mul kotis mõned soojemad ja veekindlamad riideesemed, teised sokid, kindad, pealamp, valuvaigistid, rull sidet, plaastrid, veidi süüa, energiarikast närimist, tikud, hall teip, nuga ja sidevahend. Raskemate tippude puhul pikeneb see nimekiri tuntavalt. JAH – MUL ON KÕIKI NEID ASJU VAREM VÕI HILJEM VÄGA VAJA LÄINUD.

+Ärge arvake, et kui telkimine on keelatud, siis telkida ei saa. Tuleb paremini otsida. Põhjamaades kehtib näiteks nn. „Igamehe õigus“ – seega võid ühe öö ükskõik kelle maa peal rahulikult mööda saata. Norras vist peab telk olema maaomaniku majast näha, mitte varjatult.

+Mägedes ei ole alati levi. Leidke alternatiivseid sidevahendeid.

+Pikemal matkal tasub vahetada telkkondi. Et kogu aeg ei oleks ühed ja samad ninapidi koos. Või siis ainult meeste ja naiste telgid. Soovitan ka abikaasasid ja elukaaslasi vahepeal üksteisest lahutada. Töötab hästi. Samas ei tasu jällegi neid inimesi, kes ilmselgelt üksteist ei salli, ühte telki suruda. See ei tööta.

+Kui õhtul laagrisse jõudes on talumatult külm, siis tasub panna kõigepealt kiirelt soojemaid ja kuivemaid riideid selga ning seejärel saab päriselt sooja kas süüa tehes, telki kindlustades või järgmiseks päevaks kotti pakkides. Ühesõnaga tegutseda tuleb.

+Kui teil pole otsekorraldust, siis makske enne matka mobiili arve ära. Siis saab helistada ja sõnumineerida ka.

+Ärge kartke kohti, mis pole Lonely Planet`is kirjas. Siis saate teistest inimestest erinevamad ja seega erilisemad elamused.

+Suhelge kohalikega. Siis saate ainult kohalikele teadaolevat infot, koduseid toite ning tihti ka öömaja.

+Kui sa kardad neljandal korrusel rõdul seistes kõrgust, siis ei tähenda see, et mägedes mütata ei saa. Kõrguse kartjad, kes on minu gruppides matkanud, on alati kõrgustega hakkama saanud. Välja arvatud üks erand siis, kui päris kaljuronimiseks läks.

+Temperatuur langeb olenevalt mäestikust keskmiselt umbes üks kraad 200-250 meetrise tõusuga. Seega 3000 meetri peal on umbes 12-15 kraadi külmem, kui merepinnal. Seda jahedust võimendab tublisti tugev tuul ning seega võib tunnetuslik külm olla 3000 meetri peal ka 25 kraadi madalam, kui merepinnal.

+Kui lennujaamas kotte läbi valgustades küsitakse, et mis on konservides, siis ei tasu vastata, et konserveeritud padrunid. Sellele võib järgneda kõikide konservide avamine turvatöötajate poolt. Kogemus taas mitte isiklik 🙂