kiri.karule@gmail.com | +372 5330 2922

Pulmad

Pulmad on minu jaoks alati väga tähtsad olnud. Siiralt. Sellel lihtsal põhjusel, et tegemist ei ole sünnipäevaga, mida saab ebaõnnestumise korral järgmisel aastal paremini teha. Seega olen pruutpaaridega kohtudes väga aus ning kõiki pulmi vastu ei võta, mida mulle pakutakse. Sest pulma puhul ei saa raha pärast punnitada. Kui noorpaari ja minu vahel kontakti ei teki, siis soovitan neile kedagi teist. Võib kõlada ülbitsemisena, kuid ei ole seda. Ausõna 🙂

Hakkasingi pulmi juhtima tegelikult seetõttu, et mulle ei meeldinud need pulmad, kus ise külalisena käisin ja see oli tavaliselt kas pulmaisas või organiseerimises kinni. Täpsustan.

Paljud noorpaarid teevad selle vea, et lasevad ennast pulmade planeerimisel liiga palju teistel (peamiselt vanematel ja pulmaisal) mõjutada.

Alustades sellest, et tehakse ainult traditsioonilisi tegevusi. Mis selles siis halba on? See teeb kõik pulmad ühesuguseks ja kui mõne külalise käest hiljem küsitakse, et kuidas pulmad olid, siis vastus on “Nagu ikka”. No pagan… Pulmad ei saa olla “nagu ikka”. Pulmad peavad olema erilised.

Teine koht, kus ei tohi ennast mõjutada lasta, on see, et kellele pulmakutsed saata. Siin dikteerivad vahel pruutpaari vanemad. Kui seda minu juttu loeb mõni mees või naine, kelle laps hakkab lähiaastatel tõenäoliselt abielluma, siis ma panen teile südamele, et palun ärge sekkuge sellesse protsessi. Las nad valivad oma külalised ise. Uskuge mind, et nii tuleb parem pidu ja lapsed austavad teid ja teie otsuseid tulevikus palju rohkem. Sest pulma ei pea tulema näiteks kõik ämmade ja äiade õed ja vennad vaatamata sellele, et pruutpaar on neid näinud elu jooksul kaks korda (onu Einari matustel ja siis, kui nad laulupeo ajal meie juures ööbisid). Ja kui te näiteks kutsute onu, siis ei tähenda see seda, et tuleb kutsuda ka kõik onupojad oma peredega. Ning samuti ei pea kedagi kutsuma ainult seetõttu, et te ise nende pulmas käisite. Ei pea. Vanematel on alati see mure, et äkki need sugulased solvuvad, keda ei kutsuta. Enamasti on see hirm täiesti põhjendamata, sest ega kaugemad inimesed väga pulma tulla ei tahagi. Kõige hullem asja juures on see, et vahel survestatakse ka teiselt poolt ja tekib olukord, kus pruutpaari vanemate survel kutsutakse pulma ka onutütre pere, kellega tegelikult läbikäimist ja ühiseid huvisid ei ole ning kuigi kutsutud tunnevad täpselt sedasama ja tahaksid kutsest ära öelda, siis omakorda nende vanemad ei luba seda teha kartuses, et äkki pruutpaari vanemad (just vanemad, mitte pruutpaar ise) solvuvad. Tulemus on see, et pulmas on mõned mitte eriti rõõmsad inimesed, kes suhtlevad peamiselt omavahel ja keda keegi pärast ei mäleta.

Üks traditsioonidest on selline, millest peab kindlasti rääkima. See on PRUUDIRÖÖV. Olgem ausad – ma olen käinud (külalisena ja pulmaisana) umbes kolmesajas pulmas ja pruudiröövi on tehtud umbes neljakümnes. Ja statistika on kurb – ainult kahes pulmas on pruudirööv olnud talutav, kõigis teistes paraku nõme. Selgitan.

Algselt oli pruudiröövi idee selles, et pruut viidi (tema enda kaasabil) näiteks selle ukse taha, mis peosaalist välja viis. Ning kui lahke sõber oli peigmehe temast mööda õue otsima juhatanud, siis toodi pruut kiirelt peosaali tagasi ning vaba naisterahva eest hakati pakkuma erinevaid asju, loomi ja raha. Kui peigmees viis minutit hiljem saali tagasi juhatati, siis oli pruudil tekkinud hind ning peigmees pidi ta millegi paremaga välja lunastama. Lauluga näiteks või mõne lubadusega või teenega pruudiröövlitele või millega iganes, mis sobis.

Lihtne, eks? Tänapäeval arvavad osad mehed (sest pruuti röövivad tavaliselt mehed), et asja idee on viia pruut niimoodi peitu, et peigmees teda üles ei leia. Mis sellise mõtte puhul valesti on?

Esiteks see, et kui peosaalis ei ole ei pruuti ega peigmeest ning pruudiröövlitega pole kontakti, siis pidu seisab. Sest pulm on pidu seni, kuni pulmas on pruut ja peigmees.

Lisaks olen ma näinud, kuidas turske pruudiröövel pruudi õlale haarab ja viiskümmend meetrit eemal jooksu pealt komistab ning pruut käib kuklaga vastu maad ning 100+ pruudiröövel kukub talle otsa. Tulemus on, et alles poolteist tundi hiljem tuleb pruut valuvaigistite toel peole tagasi. Loomulikult pole tal enam seljas valge kleit.

Ning kõige lollimad pruudiröövlid kasutavad röövimiseks autot. Siin laske oma fantaasial lennata, et mis võib juhtuda. Ning teadke, et kõik see (mis te suudate välja mõelda) on kunagi ka juhtunud. Ning mitmeid kordi.

Seega soovitus – mehed, ärge röövige pruuti. Sest see ei anna pulmale mitte midagi juurde, kuid võib väga suure tõenäosusega pidu rikkuda küll. Kui aga mitte kuidagi ei suuda ennast tagasi hoida, siis rääkige rööv pulmaisaga läbi, et te vastastikku teaksite, mis toimuma hakkab.

Eelarvest. Kunagi aastatuhande vahetusel liikus ringi jutt “rusikareeglist”, et kui tahad ööbimist kõigile külalistele, peosaali, bändi, pulmaisa ning süüa-juua, siis ühe külalise kohta arvesta 1000 krooniga (64 eurot). Juba siis oli see väga kaheldav, rääkimata praegusest ajast. Arvan, et 64 euroga inimese kohta saab hakkama ainult siis, kui pulmas on vähemalt 250 külalist. Kui siiski. Mida väiksem rahvaarv, seda rohkem üks inimene maksab.
Aga üks hoiatus on küll – kui tahate igalt poolt kokku hoida ja valite oma pulma meeskonna ainult honorari suuruse järgi, siis võite pärast pulmapidu tõenäoliselt tõdeda, et saite hästi hea hinnaga täiesti keskpärase peo. Mida keegi külalistest paar kuud hiljem ei mäleta.

Tehnikast. Kõik tehnikaga seonduv võib ühel hetkel muutuda äärmiselt oluliseks. Kõige tähtsam on teha aegsasti kokkulepped, et mis saab siis, kui ansambel lõpetab ja oma kola kokku pakib. Tasub olla väga umbusklik koha poolt pakutava võimenduse suhtes, sest tihti (näiteks söögikohtades) on kõlarid mõeldud ainult taustamuusika mängimiseks ning rohkem vurtsu neist välja ei tulegi. Aga kell 1 öösel, kui bänd lõpetab, võib vaja minna palju enamat, sest mõni rahvas on ennast alles käima jooksnud.

Samamoodi on vaja üle kontrollida, kui tehnika toob sõber, kellel on näiteks väga korralikud ja hästi hoitud nõukaaegsed kõllid. Ühes pulmas olidki. Aga juhtmed olid samuti nõukaaegsed ja heli enam edasi ei kandnud. Nii see pulm kell 1:00 vaikuses lõppeski rahva magamaminekuga.

Midagi üle mõistuse ei ole tarvis – kaks aktiivkõlarit, väikese puldi, raadiomikrofoni ja vajalikud juhtmed saab laenutusest kätte umbes 150 euroga. Umbes.

Ja ka taustamuusikal on väga suur roll. Selle koha pealt annab tihti ansambliga kokku leppida, kuid tehke seda aegsasti. Mõne ansambli taustamuusika valik ei pruugi teile üldse sobida lihtsalt.

Lastest pulmas. Mis seal salata – parimad peod on olnud ilma lasteta. Täpsustan.
Ma ei räägi noorpaari endi lastest. Imelik oleks, kui nemad pulmast osa ei võtaks.
Ja ma ei räägi rinnalastest. Nemad on loomulikult koos emaga peol.
Ning ma ei räägi lastest 14+, sest nemad nagunii kas ei huvitu millestki, mis toimub, või osalevad kõiges täiskasvanutega võrdsetel alustel.
Aga kui näiteks pulmas on 70 täiskasvanut ja 15 last, siis kui kusagilt kostab nuttu, on rahva hulgas 30 inimest, kes lülitavad välja muu toimuva ja tahavad teada ainult seda, et kas minu lapsele tehti või minu laps tegi. Ja see, mis samal ajal toimub, ei ole tänu poolte inimeste ainult füüsilisele kohalolekule enam nii tore ja mõjuv, kui võiks. Ja neid hetki tuleb õhtu jooksul palju.

Soovitus pruutpaaridele – ärge kartke külalistele öelda, et soovite nad kutsuda ilma lasteta. Tavaliselt ei ole probleemi leida lastele hoidja. Ja olgem ausad – kui tuled peole ilma lasteta, siis oled ikka oluliselt vabam ja pigem naudid seda päeva palju rohkem. Räägin siinkohal ise kahe lapse isana eksole 🙂

Söögist ja joogist. Üks hullemaid asju pulmas on see, kui külalised jäävad näljaseks. Siis võivad tegevused/bändid/pulmaisa olla maailma parimad, kuid kedagi ei huvita. Sest kõht on kuradi tühi ja see ajab pehmelt öeldes räigelt närvi.

Kusjuures pruutpaar peab mõtlema ka sellele, et kui näiteks tseremoonia hakkab juba kell 13:00 ja lauda istutakse alles 19:00, siis tuleb rahvale pakkuda ka lõunasööki. Ning ma ei räägi maasikatest šokolaadiga, vaid korralikust soolasest söögist. See ei pea olema midagi hullult pidulikku, kuid peab täitma kõhtu (aitavad ka pirukad, supp, võileivad jne.). Süüa võib ka vahepausil tseremooniapaigast peopaika või siis kohe, kui peopaika jõutakse. Aga sööma peab.

Ja pruutpaar ei tohi ka iseennast ära unustada – pulmapäev hakkab varakult ja igasuguseid ootamatusi tuleb ette. Vahel on ainus koht, kust aega tagasi saab võita lõunasöök. Seega varuge oma selle päeva sõiduvahendisse süüa ja juua.

Ning alkoholi valikuid tehes olge loomingulisemad. Šampus tervitusjoogina näiteks kõlab väga igavalt. Eriti meeste jaoks. Mehed lihtsalt on selle koha pealt viisakad, et joovad ära (või annavad kaasale) ja ei kobise. Aga kui neile peopaika saabudes näiteks pudel/klaas õlut pakkuda, siis on nende jaoks tegemist juba väga hea algusega 🙂 See ei tähenda, et šampust ei võiks olla, kuid valikuid peaks rohkem olema. Lihtne asi, kuid töötab väga hästi.

Külalistele. Kõige ägedamad tegevused pulmas on tihti sõprade/sugulaste poolt tehtud üllatused. Kui soov pruutpaari üllatada on olemas, kuid suurepärast ideed ei ole, siis võtke pulmaisaga ühendust, ta oskab teid tõenäoliselt aidata. Ja kui ka idee ja teostus on olemas, siis andke ikkagi pulmaisale teada, et ta oskaks sellega arvestada ja leida üllatusele ajakavas parim koht.

Ja suur palve külalistele – olge sellel teie sõprade/sugulaste jaoks elu ühel tähtsaimal päeval võimalikult toetavad. Sest enamus sellel päeval toimuvast on just pruutpaari poolt välja valitud ja nende ettekujutuses on see päev just selline. Kõige kurvem on, kui pruutpaari soove ignoreeritakse või neile vastu töötatakse.

Olge valmis selleks, et:
Kõigile pruutpaaridele näiteks ei meeldi lilli saada.
Või kõikide külalistega koos pilti teha.
Või see, kui olete neile organiseerinud teesulu.
Või nad paluvad teil pulma tulles mitte kõrgeid kontsi kanda.
Või nad ei soovi avatantsu tantsida.
Või et nad ei taha istuda lauas koos emade-isadega, vaid hoopis oma sõpradega.
Jne.
Olge igal juhul toetavad 🙂

Pruutpaarile. Teid tahetakse sellel päeval näha koos. Ja kogu aeg. Ärge ära kaduge ja kõik on juba parimas korras. Ükski tegevus pulmas ei tohiks juhtuda ilma teie kohalolekuta ja seega, et kõik plaanitav ka toimuks, tuleb teil lihtsalt kohal olla. Ei midagi enamat. Ja kõik ongi juba väga hästi 🙂

MÕTTEID 2017 AASTA PULMADEST

Tere.
Sain veidi mõelda eelmisel aastal toimunud pulmadele. Õnneks ei ole nii, et olen juba kõike näinud ja miski ei üllatunud. Üllatas küll.

Üldisemalt rääkides meeldib mulle see, et alkoholi osakaal pulmades on tublisti langenud. Ei ole enam seda suhtumist, et “joome kingiraha nulli!”. Õnneks. Sest pulmad lähevad aina enam selliseks, et on, mida mäletada. Ja siis on ju imeline, kui on ka rohkem mäletajaid.

Mulle meeldib, et paljud abiellujad on aru saanud, et kiriklik laulatus ei pea toimuma kirikus. Õpetaja võib seda teha kohas, mis teile ilusam ja tähenduslikum tundub.

Mind üllatas see, et ühes pulmas vaatamata hoiatustele sai ikkagi kell 21:30 söök otsa. Pidu lõppes tänu sellele kell 00:15, sest kes viitsib tühja kõhuga Eesti ühe parima DJ lugude järgi tantsida? Mina ka ei viitsiks. Täpsustuseks – bänd lõpetas 23:40 ja DJ alustas pärast seda.

Keegi küsis, et miks mõned juba kokku lepitud pulmad ära jäävad? Mul on aastate jooksul olnud erinevaid põhjuseid:

1. Pruutpaar läheb lahku. Vast kõige levinum põhjus. Vahel on pulma planeerimine esimene tõsisem arvamuste ühtlustamine pruutpaari elus ja osad ei saa sellega hakkama. Osadele peigmeestele hakkab pulmadega kaasnev survestamine (nii pruudi kui ka lähisugulaste ja sõprade poolt) ühel hetkel nii vastu, et nad saadavad kõik kuradile ja kolivad ära. Kasvõi autosse, pea-asi, et ära.
2. Kuupäev muutub. Vahel on selle põhjuseks olnud mõne tähtsa külalise (isa, vanaema, õe jne) tõttu aja muutmine, et kõik tähtsad kohal oleksid. Vahel on tööandja jobu ja ei anna pruudile või peigmehele puhkust pulmade pidamiseks. Vahel satub keegi lähedane haiglasse. Vahel saab pruutpaar ise samaks kuupäevaks kutse oma sõprade pulma, kuhu on kutsutud suur osa ka nende endi pulmakülalistest.
3. Pruutpaar kolib välismaale. Keegi meist ei ole suurepäraste pakkumiste eest kaitstud 🙂
2017 lisandus kolm uut põhjust.
1. Pulm ei toimunud, sest pruut sattus haiglasse ja ta pidi aja maha võtma. Loodan siiralt, et see on õnneliku lõpuga lugu.
2. Pulm ei toimunud, sest peigmees sattus eeluurimise alla. No kes meist päris puhas oleks 🙂
3. Pulm toimub, kuid ma ei ole enam pulmaisa. Nii juhtus esimest korda. Olime juba kaks korda kohtunud ja ettemaks paari poolt tehtud, kuid siis ei saanud me pruudiga kava arutades ühtäkki enam üksmeelele. Ma mingites asjades ei ole valmis kompromissideks ja seda siis, kui näen ohtu pulmale tervikuna ja seekord nägin üsna teravalt. Ja kui me juba 8 kuud enne pulma omavahel hakkama ei saa ning ta ei räägi minuga oma otsuste põhjustest isegi siis, kui mitu korda küsin, siis pole meil lootustki, et pulmapäev möödub äkki ootamatult harmooniliselt. Ja sellises situatsioonis saab võrrandist välja astuda ainult üks inimene. Pulmaisa.
Maksin kogu ettemaksu tagasi ja tundsin päris suurt kergendust, sest see pinge keris mitu-mitu nädalat.
Sest mul ei ole ükskõik, kurat küll.

Avastasin ennast ka mõttelt, et pulmakohti valides tuleb eelkõige lähtuda sellest, kes ise oled.
Ehk kui sa oled talupoeg, siis ära roni mõisa pidutsema, sest sina ja su külalised ei tunne ennast seal hästi.
Ja kui sa oled pedant või snoob, siis pole mõtet ennast petta ja hipsterite pessa trügida. See mõjub koomiliselt.

LILLEDEST

Kui pruutpaar pole mingeid vihjeid seoses lilledega andnud, siis üks asi on küll, mida teha ei tohiks:
ÄRGE VIIGE PRUUDILE LILLEKIMPU!
Sest esiteks vajab iga kimp tervet vaasi. Ehk kimpude kinkimine tekitab vaaside puuduse.
Teiseks see, et pulmas võiks olla üks ja võimsalt kõige ilusam kimp – pruudi oma.
Ja kolmandaks on paljud lillepoodides olevad valmiskimbud lihtsalt koledad. Eriti need kaunistustega, laiad ja kile sees.

Tooge 2018 aastal lõikelilli 🙂 Ja ka ainult 1 või 3 õit võib olla väga-väga ilus.

 

MÕTTEID 2018 AASTA PULMADEST

Tere jälle, toredad.
2018 oli hea pulma-aasta. Kusjuures mitte ainult kvantiteedilt.
Naersin mõned korrad täiesti kontrollimatult ja kaua.
Imetlesin suurte silmadega, kui andekad võivad pruutpaarid või nende sõbrad olla.
Pidin paar korda vaikselt eemalduma, et silmad ära kuivatada.
Ja kuigi ma reeglina ei jää peole kauemaks, kui kohustused nõuavad, oli minus päris mitu korda soov jääda.

Mõtteid tekkis ka. Panen kirja.

Purjus noored ilusad naised.
See ei juhtunud esimest korda, et pulma kõige labasemalt täis külaline oli üks pruudi parimatest sõbrannadest. Väga ilus, väga kihvti kleidiga. Väga armsa naeratusega. Sulnis. Naiselik. Väga ägeda ja stiilse kutiga koos.
Ja siis äkki küürus, vaaruv, krooksuv, vanaisa kõne ajal üle saali “sosistav”, kontsadel võbisev  ja laialivalguv tomp. Ehk kuigi see ei olnud muinasjutus nii, oli Tuhkatriinust juba enne südaööd mingi nipiga saanud lagunev kõrvits.
Mul ei ole kunagi seda võimalust, kuid tahaksin neilt järgmisel päeval küsida, et mis nad juues mõtlesid?
Ja kas neil oli järgmisel päeval piinlik sõbranna, tema mehe ja oma kuti ees, sest kuti jaoks lõppes pidu ka ju tema tõttu kell 22:43, sest keegi pidi ju öösel tema juukseid hoidma?
Olge olemas, see on parim, mida sellel päeval teha saate.

Ära tule varem, kui kutsutud.
Tänapäeval ei tohiks olla kellelgi probleeme tulla täpselt. Kui ette on öeldud, et uksed on avatud ja majutuda saab alates 15:00-st, siis ära tule 14:20, sest see on äärmiselt lugupidamatu nii pruutpaari kui ka personali suhtes. Kui on palutud tulla alates 15:00-st, siis tähendab see seda, et catering katab kell 14:20 alles laudu, bänd teeb heliproovi, pruutpaar pildistab sealsamas ilupilte ja keegi meeskonnast ei ole veel pidulikke riideid selga pannud, sest muidu oleks need pärast määrdunud või/ja läbimärjad. Ja pruutpaar ei soovi reeglina, et neid enne tseremooniat nähakse. Eriti pruut.
Ja enne, kui sind ei kutsuta, ära mine ise peosaali uudistama. Sest sa segad ja ei aita kuidagi.

Ja ära hiline, kui oled lähimast sugulaste ringist.
Okei, mõni tseremoonia on alanud ilma peigmehe õde ära ootamata, kuid ma näen ja tean, et pruutpaar on olnud sellest ilmselgelt häiritud.

Aga ma ei oska kuidagi leida õigustust pruudi isale ja emale, kui nad hiljaks jäävad.
Päriselt.

MEELDIS 2018
Et pruutpaarid ei võta end enam liiga tõsiselt.
Et oli pulmi, kus oli aega ka lihtsalt olla. Kõigil. Ja oli tohutult mõnus.
Et järjest tekib juurde tegijaid, kes utsitavad tagant ja ei lase mugavasse tsooni kaduda.
Et järjest rohkem on tegijaid, keda saab usaldada.
Lihtsad ja ääretult maitsekad pruutkleidid.
Et järjest rohkem on mehi, kes julgevad ilusasti öelda. Naised on seda alati julgenud.